sobota, 24 marca 2012

Ulica Kusocińskiego

Od ulicy Poniatowskiego w stronę Stadionu Miejskiego biegnie w Golinie ulica Kusocińskiego (mapka na podstawie http://maps.google.pl na końcu postu). Nie każdy może jednak kojarzyć, kim była ta postać. W tym poście chciałbym ją przybliżyć, a ze wszech miar na to zasługuje.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Kusocinski_Janusz.jpgJanusz Tadeusz Kusociński urodził się 15 stycznia 1907 r. w Warszawie, zginął zaś 21 czerwca 1940 r. w Palmirach. Reprezentował Polskę na międzynarodowych zawodach sportowych, zdobywając złoto na Igrzyskach Olimpijskich  w Los Angeles (1932) za bieg na 10 000 m i srebro na Mistrzostwach Europy w Turynie (1934) za bieg na 5000 m. Możemy się więc tylko cieszyć, że ulica wiodąca na obiekt sportowy nosi imię tak zasłużonego sportowca. Oby była to dobra wróżba dla golińskich sportowców w tym Polonii Golina; tym bardziej, że piłka nożna była prawdziwą pasją Kusocińskiego: uczestniczył w zakładaniu kluby "Pretoria", grywał w "Placówce", "Ożarowiance", "Józefowiance", RKS "Ruchu", RTS "Sarmata".
Mimo ambicji i woli walki Kusociński nie osiągał sukcesów w tym sporcie; nadal jednak marzył o sławie wielkiego piłkarza. Karierę zrobił  za to w biegach, choć pierwsze spotkanie z tą dziedziną spotu było zupełnie przypadkowe. Kusociński przebywał na zawodach sztafet jako widz, lecz gdy okazało się, że jednej z drużyn brakuje zawodnika, poproszono go, by go zastąpił. Potem przyszły wygrane w lokalnych zawodach, aż w 1927 wygrał Igrzyska Robotnicze w Pradze. To był przełom. Kusociński porzucił dotychczasowe marzenia o sławie piłkarza i poświęcił się biegom. Wygrywanie przynosiło my ogromną radość, ale robił to nie tylko dla siebie, lecz także dla Polski. Coraz to lepsze wyniki i kolejne wygrane przynosiła współpraca z trenerem, Aleksandrem Klumbergiem. Ukoronowaniem kariery były złoty medal olimpijski w Los Angeles.

Kusociński jednak zasługuje na uwagę nie tylko jako sportowiec. Był też patriotą. Po wybuchu 2. wojny światowej wstąpił do wojska mimo kategorii D oraz odnawiającej się kontuzji kolana. Brał udział w obronie Warszawy, a później, w czasie okupacji należał do organizacji konspiracyjnej, gdzie występował pod pseudonimem "Prawdzic". Został aresztowany przez Gestapo w ramach akcji A-B, mającej pozbawić Polskę przywódców, ludzi kultury i nauki, jednym słowem - elity. Podczas przesłuchań Kusociński nikogo nie wydał, niestety, jego los był przesądzony. Został rozstrzelany w Puszczy Kampinoskiej, niedaleko miejscowości Palmiry.

Historia życia Kusocińskiego nie ma szczęśliwego zakończenie, choć być może jest nim pamięć potomnych i co roku organizowany Międzynarodowy Memoriał Janusza Kusocińskiego.


Wykorzystałem zdjęcia ze stron: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Kusocinski_Janusz.jpg; http://marcin-lewandowski.pl/publikacje/69-moj-idol-janusz-kusocinski.html. Informacje o Januszu Kusocińskim znaleźć też można na: http://babol.pl/kat,1025465,title,Janusz-Kusocinski-tragiczna-gwiazda-biegow,wid,13797166,wiadomosc.html, http://olimpijski.pl/pl/subpages/displayfid/294_1861.html. Wydano też komiks o Kusocińskim, o którym można przeczytać na: http://komiks.nast.pl/artykul/5651/Marudzenie-o-superbohaterstwie-rozmowa-z-Rafalem-Szlap%C4%85/. Opublikowano też wspomnienia samego sportowca: Od palanta do olimpiady. Moje wspomnienia sportowe oraz Od palanta do olimpiady i kilka lat później.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz